FunX Den Haag

Den Haag opnieuw overspoeld door duizenden demonstranten om actie te eisen tegen Israël

foto: ANP
  1. Newschevron right
  2. Den Haag opnieuw overspoeld door duizenden demonstranten om actie te eisen tegen Israël

Het centrum van Den Haag kleurde zondagmiddag opnieuw volledig rood. Maar liefst 150.000 duizend mensen liepen mee in het tweede grote Rode Lijn-protest tegen het kabinetsbeleid rondom de genocide in Gaza. De demonstranten vormden een symbolische rode lijn van het Malieveld naar het Vredespaleis. De boodschap is luid en duidelijk: het is tijd voor stevige sancties tegen Israël.

Den Haag kleurt opnieuw rood door 150.000 demonstranten

Het protest werd georganiseerd door onder andere Amnesty International, Oxfam Novib, Pax, Save the Children en Artsen zonder Grenzen. Volgens Oxfam Novib hadden zo'n 35.000 mensen zich vooraf aangemeld, maar het daadwerkelijke aantal lag veel hoger.

Veel deelnemers droegen rood om hun solidariteit te tonen met de slachtoffers in Gaza en maakten zondag duidelijk dat het kabinet niet langer weg kan kijken en actie moet ondernemen tegen Israël. Zo zei een demonstrant tegen Amnesty: "Ik hoop dat Nederland dit gewoon kan doen. Ik voel me echt medeplichtig aan de ellende daar. Ik kan het echt niet aanzien. Ik kan er wel om janken" en een ander zei: "Ik hoop dat ze nu serieuze stappen gaan ondernemen en niet alleen maar praten, maar dat ook uitdrukken in daden."

"Er zijn voorzichtige stappen gezet, maar dat is niet genoeg"

Volgens de organisatoren en aanwezige hulporganisaties heeft het demissionaire kabinet tot nu toe te weinig gedaan. Ze eisen een fundamentele koerswijziging, namelijk: harde sancties tegen Israël, een wapenembargo en een verbod op handel met illegale nederzettingen. "Er zijn wat voorzichtige stappen gezet, maar dat is niet genoeg", zegt Dagmar Oudshoorn van Amnesty International tegen NOS.

De organisaties hadden premier Dick Schoof uitgenodigd om te spreken op het Malieveld, maar hij liet weten niet te komen. Wel reageerde hij later online: "We zien jullie en we horen jullie. Ons doel is hetzelfde: een einde aan het leed in Gaza."

Om deze inhoud te tonen moet je toestemming geven voor social media cookies.

De Rode Lijn gaat verder dan Den Haag

Niet alleen in Den Haag stond het bomvol van de demonstranten. Ook in Brussel, Montreal Stockholm en Kopenhagen gingen tienduizenden mensen in het rood de straat op. Zelfs op het theaterfestival Oerol, Terschelling werd actie gevoerd. Daar vormden zo'n drie- tot vierduizend mensen een gigantische rode lijn op het strand.

Om deze inhoud te tonen moet je toestemming geven voor social media cookies.

Grootste demonstratie van de afgelopen twintig jaar

Zondag was het de tweede keer in korte tijd dat er meer dan 100.000 mensen de straat op gingen om te demonstreren. Het eerste Rode Lijn-protest vond plaats op 18 mei. Gezamenlijk behoren deze demonstraties tot de grootste sinds 2004, toen vakbonden massaal de straat op gingen tegen het beleid van kabinet-Balkenende II.

De boodschap is in ieder geval duidelijk: steeds meer mensen in Nederland willen dat de politiek Israël sancties oplegt en dat er een einde komt aan de genocide in Gaza. Nederland heeft een rode lijn getrokken en nu is het aan het kabinet om te luisteren en actie te ondernemen.

Ster advertentie
Ster advertentie